Kuidas kujuneb käsitööna valminud loomingu hind?

Kuidas kujuneb käsitööna valminud loomingu hind?

Paljud käsitööloojad on oma kätetöö hinnastamisega mures. On ju tõsiasi, et masstoodangust leitud käsitöökaart või mis tahes muu ese on kordades odavam kui käsitöö.

Kuidas kujundada aga hind, mis oleks võrdväärne kunstniku aja, energia ja oskustega, mida on tarvis loomeprotsessis? Loodud eseme müük ei sõltu madalast või kõrgest hinnast. Tähtis on eseme unikaalsus, selle ainulaadsus, ilu ja personaalsus.  

Iga ostja otsustab aga ise, kas ese on tema jaoks väärtuslik ja kas ta on küsitud hinnaga nõus.

Leidub inimesi, kellele võib pakkuda oma kätega tehtud tööd kasvõi tasuta, aga siiski sellest loobutakse. Teisalt on inimesi, kes ilma hinnapäringuta ostavad koheselt käsitööd ja on selle üle ääretult rõõmsad, et saavad panustada ainulaadsesse kunsti. Nii palju kui on erinevaid inimesi, on ka erinevaid arvamusi – kelle jaoks on käsitöö hind odav ning kelle jaoks kallis. Tõsiasi on aga see, et loodud teos leiab alati oma tee õige inimeseni. Selleks, et erimeelsusi vähendada, vaatame lähemalt, millest tekib käsitöö hinnastus. 

Kui palju maksab käsitöö?

Esmalt on selge, et käsitöö tegija ei mõtle välja “õiget hinda”, vaid meister keskendub loomisele. Kuid siiski, kui palju maksab käsitöö? Kui palju võivad maksta käsitsi valmistatud lilleõied? Tikanditega loodud käsitöökaardid? Või kootud sokid ja heegeldatud kott? Selleks, et nendele küsimustele vastused leida, alustame kõige algusest.

1. Materjal ja selle otsimine.

Materjal. Hind sõltub esemele kulutatud materjalist ja selle hinnast. Materjali hind varieerub, kuid mida kvaliteetsem on materjal, seda kõrgem on hind.

2. Aeg on raha

Aeg. Ka käsitöötegija aeg, energiapanus, oskuste omandamiseks kulutatud aeg maksab. Hind sõltub sellest, kui palju tunde tegija kulutas oma idee kokkupanekuks, materjali otsinguks, läbirääkimistele, eseme valmistamiseks ning isegi selle pildistamiseks, et anda selle ostmise võimalusest teada ka meedias. Kõik need ajalised tegurid mõjutavad lõpptulemuse hinda.

3. Unikaalsus ja loomingulisus

Autoriõigused ja unikaalsus. Käsitöö puhul on tegu unikaalse ja kordumatu esemega, teist sellist ei eksisteeri. Väljatöötatud stiil, skeemid, eseme kordumatus, materjalide kättesaadavus ja sellega kaasnevad muud tegurid – see kõik mõjutab käsitöö müügihinda.

Kui palju maksab käsitöö tegija tunnihind ning kuidas see mõjutab eseme lõpphinda?

Aeg on kõige väärtuslikum vara, mida ei saa keegi meist tagasi

Kui palju maksab käsitöömeistri tunnihind? See on keeruline küsimus. See sõltub tema oskustest, töö spetsiifikast, loomingulisusest, loodud brändist, riskidest, mis tööga kaasnevad, ning lisatöö hinnast. Vähem tundub alati parem, kuid siinkohal peab jääma realistlikuks. Kuigi käsitööline armastab oma loomingut ja tööd üle kõige, ei saa siiski eeldada, et ta seda täiesti tasuta või miinimumtasu eest teeks.

Kuna ka kõige väiksem detail – näiteks lilleõis kaardil – võib võtta vähemalt 20 minutit, siis ei saa alahinnata ajakulu käsitöö puhul. Seega on raske öelda, mis võib olla käsitöölise tunnihind – see võib alata 10€/tunnist ning ulatuda tipptegijate puhul sadadesse eurodesse. 

Muud kulud, mis mõjutavad käsitöö hinda

Pakendamine

Me kõik soovime, et ostetud kaup oleks ka kenasti pakitud – eriti veel siis, kui soovime seda edasi kinkida. Seega lisandub käsitööesemele ka pakend, millel on omakorda kulu. Meie Pallas Design’is pakendame enamus kaarte kvaliteetsesse mahulisse ümbrikusse, juba ainuüksi mille avamine tekitab kingisaajale meeldivat emotsiooni.

Valem: Käsitöö hind= Materjalid + Aeg + Muud kulud = Eseme hind

See on aga ainult eseme omahind. Et käsitöö tegija saaks ka enda teenust pakkuda, lisanduvad sellele erinevad tegevusega seotud kulud. 

Töövahendid

Kui käsitööline töötab oma stuudios, siis tuleb tal tehtud tööle lisada ka äriruumi rent. Kui ta oma töös kasutab töövahendeid nagu tikkimismasin, õmblusmasin, pintslid, akutrell ja palju muud, siis peab arvestama, et kõik need töövahendid vananevad. Niisiis tuleb tegijal arvestada seadmete amortisatsiooni ehk töövahendite kuluga. Lisaks peavad ka maksud riigile makstud saama ning raamatupidamine korras püsima. Mõni käsitööline saab sellega ise hakkama, kuid tihti on vaja maksta palka ka raamatupidajale. Kõik need loetud tegurid mõjutavad käsitöö lõplikku hinda.

Konkurents

Usume, et kvaliteetne käsitöö, mis on loodud ainulaadse disainiga, rõõmustab oma tulevast omanikku kaua aega. Peale selle, see on autori poolt loodud teos – ainulaadne ja kordumatu. Kuigi käsitööline võib mõelda, mis hinnaga ta küll ostaks seda ise, ei saa jätta kõrvale ka konkurentsi. Kui vaadata teisi tegijaid, siis tihtipeale alahinnatakse enda tehtud tööd. Täiesti vabalt võiks korrutada omahinna kahega.

Hästi tasustatud töö annab käsitöölisele võimalusi areneda:

  • Annab aega, et uurida ja õppida uusi tehnikaid, 
  • annab võimaluse otsida ja hankida uusi huvitavaid materjale,
  • mõelda välja uudseid disaine,
  • osaleda laatadel, näitustel ja võib olla isegi saavutada esikoht mõnel rahvusvahelisel üritusel.

Käsitöölised vajavad ruumi ja aega arenguks, et luua kvaliteetset kauakestvat käsitööd. Ei tasu unustada, et tegu on sõnaga käsitöö! Ei saa eeldada, et käsitööl on võrdväärne hind masstoodanguga. Käsitsi tehtud eset on olemas vaid üks tükk terves maailmas – see on tilluke tilk universumis. Kätetöö ei saa kunagi masstoodanguks, see on alati ainulaadne, kuna selle sees on tegija hea tuju, energia, armastus, tegemise rõõm ja tükike heast südamest.

Loodame, et see artikkel avas sinu jaoks rohkem maailma seoses käsitöö hinnastamisega.
Pallas Design tehtud käsitöö on alati kvaliteetne, kordumatu ja ületab tavapärase. Kui sul on mõttes idee, mida sooviksid luua, siis anna meile sellest märku – muudame ka kõige lennukamad unelmad teoks! Tutvu meie töödega siin.

Tutvu meie toodetega

Iga meie töö on ainulaadne kunstiteos!

Vaata seotud postitusi

Kuidas kujuneb käsitööna valminud loomingu hind?

Kuidas kujuneb käsitööna valminud loomingu hind?

Paljud käsitööloojad on oma kätetöö hinnastamisega mures. On ju tõsiasi, et masstoodangust leitud käsitöökaart või mis tahes muu ese on…
Masintikkimise piiritud võimalused: viisid kuidas tikandeid kasutada

Masintikkimise piiritud võimalused: viisid kuidas tikandeid kasutada

Masintikand on ilus, vastupidav ja ainulaadne, luues lõpmatul hulgal võimalusi loominguks ja eneseväljenduseks. Sinna alla kuuluvad näiteks tikandehted, tikandiga kaunistatud…
5 parimat pabermaterjali käsitöökaartidele

5 parimat pabermaterjali käsitöökaartidele

Kui lähenemas on kellegi sünnipäev, aastapäev või mõni eriline sündmus, on sul võimalik osta sadu erinevaid õnnitluskaarte. Kuid isegi kõige…

Võta meiega ühendust!

Vastame hinnapäringutele kiiresti

    Pallas Design

    Kersti Pallas
    Disainer